Niniejsza witryna internetowa rzeczoznawcy sądowego, biegłego budowlanego dr inż. Przemysława Stawiarskiego stosuje pliki typu "cookies". Przeglądając jej zasoby użytkownik akceptuje wykorzystanie plików typu "cookies" w serwisie.   Akceptuję

www.stawiarski.pl

Zadzwoń 603 324 300
Rzeczoznawca budowlany Warszawa

Biegły sądowy

KATASTROFA BUDOWLANA

KATASTROFA BUDOWLANA


Ekspertyza budowlana Poznań

Ten rozdział zaczniemy od cytatu z aktualnie obowiązującego Prawa Budowlanego.


„Katastrofą budowlaną jest niezamierzone, gwałtowne zniszczenie obiektu budowlanego lub jego części, a także konstrukcyjnych elementów rusztowań, elementów urządzeń formujących, ścianek szczelnych i obudowy wykopów.”

- Prawo Budowlanane. Rozdział 7. Art. 73. (Dz.U.2021.2351)


Ta krótka definicja jest w zupełności wystarczająca. Daje jasny sygnał, że wszelkie inne awarie nie będą traktowane jak katastrofa budowlana, a jest to istotne gdyż katastrofa budowlana wymaga natychmiastowego powołania komisji do spraw katastrofy. W przypadku trwającej budowy wiąże się to z zatrzymaniem prac, a w efekcie z narastającymi kosztami.


CO ROBIĆ BY UNIKNĄĆ KATASTROFY BUDOWLANEJ


Katastrofa budowlana to na szczęście nie jest stały element dnia w naszym kraju. Oczywiście katastrofy mają to do siebie, że zaskakują nas swoim działaniem, ale zwykle są skutkiem błędu ludzkiego i można ich zatem uniknąć. Odpowiedni nadzór budowlany, wsparty ekspertyzą rzeczoznawcy już na etapie projektu, pozwala omijać takie niebezpieczeństwa. Nie ma budowy, na której nie zdarzają się błędy, ale tych gdzie mają miejsce katastrofy jest mało.
W rejonach zagrożenia powodziowego, tąpnięć gruntu z przyczyn prac górniczych itp. można, a nawet trzeba przedsięwziąć odpowiednie działania prewencyjne. Wprawdzie natura sprawia nam niespodzianki i zdarza się, że na przykład nadzwyczajne porywy wiatru mogą doprowadzić do katastrofy to jednak profesjonalizm rzeczoznawcy budowlanego i w tym względzie może nam pomóc. Katastrofę może wywołać również pożar budynku. Przyczyną pożaru może być usterka spowodowana przez wykonawców, ale też jest wiele innych przyczyn pożarów nie zależnych od projektantów i budowlańców.
Jeśli już dojdzie do katastrofy, bez względy na powód, to takie zdarzenie generuje nadzwyczajne obowiązki kierownika budowy, właściciela czy zarządcy obiektu. Te obowiązki precyzuje ustawa o prawie budowlanym. W pierwszej kolejności to decyzje mające w tle ratowanie życia ludzi w następnych etapach pojawia się obowiązek powołania przez właściwe organy Komisji Do Spraw Katastrofy. Nie jest naszym celem cytowanie tu przepisów i wgłębianie się w szczegóły podejmowania koniecznych działań. Chcemy tylko przybliżyć Państwu rolę i znaczenie działań rzeczoznawcy budowlanego w przypadku zaistnienia takiej sytuacji.


KOMISJA DO SPRAW KATASTROFY


Jednym z najważniejszych członków komisji do spraw katastrofy, której skład określa wspomniana wyżej ustawa, jest oczywiście rzeczoznawca budowlany. Zwykle to fachowiec z najlepszymi referencjami będący również biegłym sądowym, który swoją kompetencją gwarantuje poprawność wniosków i rzetelność przeprowadzonej ekspertyzy budowlanej, zarówno na miejscu katastrofy jak i w przypadku ewentualnych badań laboratoryjnych.
W wyniku pracy rzeczoznawcy budowlanego komisja otrzyma raport określający czy na powstanie katastrofy miały wpływ błędy ludzkie czy też zjawiska naturalne. Błędy człowieka mogą pojawić się na wielu etapach budowy od projektu po wykończenie, a często wypływają nawet po kilku, czy kilkunastu latach od oddania obiektu.
W projekcie mogą się pojawić niedokładności w przyjętych założeniach obciążeń, które w nieprzewidzianych przez konstruktora sytuacjach doprowadzają do uszkodzeń elementów konstrukcyjnych. Zdarzają się błędne decyzje w doborze materiałów do budowy, które w przyszłości nie spełniają założonych parametrów wytrzymałościowych. Bardzo często przyczyną katastrofy jest niesolidność, niedbałość czy nonszalancja wykonawców. To wszystko oceni rzeczoznawca budowlany i wraz z członkami komisji przygotuje odpowiedni raport. Może też dojść do sytuacji kiedy końcowa opinia rzeczoznawcy budowlanego zmienia status zdarzenia z katastrofy budowlanej na poważną awarię. Tak się dzieje kiedy po oględzinach komisja dojdzie do wniosku, że awaria jest możliwa do usunięcia na przykład przez wymianę uszkodzonego elementu obiektu. Nie mniej rola rzeczoznawcy budowlanego jest taka sama, ma dociec przyczyny zdarzenia, a winny może być ukarany zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego.
Jako firma specjalizująca się w ekspertyzach budowlanych polecamy działanie minimalizujące ryzyko jakiejkolwiek awarii, a tym bardziej katastrofy budowlanej. Takim działaniem jest na pewno stała opieka profesjonalnego rzeczoznawcy budowlanego zarówno nad etapem budowy jak i eksploatacji obiektu.Rzeczoznawca budowlany BydgoszczEkspertyzy budowlane GdańskEkspertyzy budowlane Bydgoszcz


INNE ARTYKUŁY


Ekspertyza budowlana Kraków
DOM JEDNORODZINNY – ODBIÓR TECHNICZNY BUDYNKU


Czytaj więcej...
Ekspertyza budowlana
WYLEWKA BETONOWA


Czytaj więcej...
Ekspertyza budowlana Warszawa
FUNDAMENTY BUDYNKU I ICH HYDROIZOLACJA


Czytaj więcej...


Bezpłatna wycena - zapytanie ofertowe .

WHATSAPP.: EMAIL.: BIURO@STAWIARSKI.PL

teren działania/ekspertyzy budowlane, opinie sądowe /